2019-20 UEFA Champions League

Final

Bayern Munich 1-0 Paris Saint-Germain

Semifinals

  • Paris Saint-Germain 3-0 RB Leipzig
  • Bayern Munich 3-0 Lyon

Quarterfinals

  • Paris Saint-Germain 2-1 Atalanta
  • RB Leipzig 2-1 Atletico Madrid
  • Bayern Munich 8-2 Barcelona
  • Lyon 3-1 Manchester City

Round of 16

  • Paris Saint-Germain 3-2 Borussia Dortmund
  • Manchester City 4-2 Real Madrid
  • Atalanta 8-4 Valencia
  • Atletico Madrid 4-2 Liverpool; won in extra time
  • Bayern Munich 7-1 Chelsea
  • Lyon 2-2 Juventus; Lyon advances on away goals
  • RB Leipzig 4-0 Tottenham Hotspur
  • Barcelona 4-2 Napoli

Group Stage; Top two from each group advances to Round of 16, third-placed teams advance to Europa League’s Round of 32

Group A

  • Paris Saint-Germain- 6 GP, 16 Pts
  • Real Madrid- 6 GP, 11 Pts
  • Club Brugge- 6 GP, 3 Pts
  • Galatasaray- 6 GP, 2 Pts

Group B

  • Bayern Munich- 6 GP, 18 Pts
  • Tottenham Hotspur- 6 GP, 10 Pts
  • Olympiacos- 6 GP, 4 Pts
  • Red Star Belgrade- 6 GP, 3 Pts

Group C

  • Manchester City- 6 GP, 14 Pts
  • Atalanta- 6 GP, 7 Pts
  • Shakhtar Donetsk- 6 GP, 6 Pts
  • Dinamo Zagreb- 6 GP, 5 Pts

Group D

  • Juventus- 6 GP, 16 Pts
  • Atletico Madrid- 6 GP, 10 Pts
  • Bayer Leverkusen- 6 GP, 6 Pts
  • Lokomotiv Moscow- 6 GP, 3 Pts

Group E

  • Liverpool- 6 GP, 13 Pts
  • Napoli- 6 GP, 12 Pts
  • Red Bull Salzburg- 6 GP, 7 Pts
  • Genk- 6 GP, 1 Pt

Group F

  • Barcelona- 6 GP, 14 Pts
  • Borussia Dortmund- 6 GP, 10 Pts
  • Inter Milan- 6 GP, 7 Pts
  • Slavia Prague- 6 GP, 2 Pts

Group G

  • RB Leipzig- 6 GP, 11 Pts
  • Lyon- 6 GP, 8 Pts
  • Benfica- 6 GP, 7 Pts (ahead on H2H goal difference)
  • Zenit St. Petersburg- 6 GP, 7 Pts

Group H

  • Valencia- 6 GP, 11 Pts (ahead on H2H points)
  • Chelsea- 6 GP, 11 Pts
  • Ajax- 6 GP, 10 Pts
  • Lille- 6 GP, 1 Pt

Play-Off (Losers advance to Europa League group stage)

  • Dinamo Zagreb 3-1 Rosenborg
  • Slavia Prague 2-0 CFR Cluj
  • Red Star Belgrade 3-3 Young Boys (Belgrade advances on away goals)
  • Ajax 2-0 APOEL Nicosia
  • Club Brugge 3-1 LASK Linz
  • Olympiacos 6-1 Krasnodar

3rd Qualifying Round (Losers are transferred to Europa League qualifiers)

  • CFR Cluj 5-4 Celtic
  • APOEL Nicosia 3-2 Qarabag
  • Ajax 5-4 PAOK
  • Dinamo Zagreb 5-1 Ferencvaros
  • Red Star Belgrade 2(7)-2(6) Copenhagen; Belgrade advances on penalty kicks
  • Rosenborg 6-2 Maribor
  • Olympiacos 3-0 Basaksehir
  • Krasnodar 3-3 Porto; Krasnodar advances on away goals
  • Club Brugge 4-3 Dynamo Kiev
  • LASK Linz 5-2 Basel

2nd Qualifying Round (losers are transferred to Europa League qualifiers)

  • CFR Cluj 3-2 Maccabi Tel Aviv
  • Rosenborg 3-2 BATE Borisov
  • Copenhagen 3-0 The New Saints
  • Ferencvaros 4-2 Valletta
  • Qarabag 4-1 Dundalk
  • Dinamo Zagreb 5-0 Saburtalo Tbilisi
  • Celtic 7-0 Nomme Kalju
  • Red Star Belgrade 3-2 HJK Helsinki
  • APOEL Nicosia 4-0 Sutjeska Niksic
  • Maribor 4-4 AIK; Maribor advances on away goals
  • Olympiacos 4-0 Viktoria Plzen
  • Basel 4-4 PSV Eindhoven; Basel advances on away goals

1st Qualifying Round (losers are transferred to Europa League qualifiers)

  • Nomme Kalju 2-2 Shkendija; Kalju advances on away goals
  • Red Star Belgrade 2-1 Suduva
  • AIK 4-3 Ararat-Armenia
  • CFR Cluj 3-2 Astana
  • Ferencvaros 5-3 Ludogorets Razgrad
  • Qarabag 2-0 Partizani
  • Sutjeska Niksic 2(3)-2(2) Slovan Bratislava; Niksic advances on penalty kicks
  • Celtic 5-2 Sarajevo
  • Saburtalo Tbilisi 4-3 Sheriff Tiraspol
  • Valletta 3-3 Dudelange; Valletta advances on away goals
  • Rosenborg 6-0 Linfield
  • Maribor 5-0 Valur
  • Dundalk 0(5)-0(4) Riga; Dundalk advances on penalty kicks
  • The New Saints 3-2 Feronikeli
  • HJK Helsinki 5-2 HB Torshavn
  • BATE Borisov 3-2 Piast Gliwice

Preliminary Round (Losers are transferred to Europa League qualifiers)

Final

  • Feronikeli 2-1 Santa Coloma

Semifinals

  • Feronikeli 1-0 Lincoln Red Imps
  • Santa Coloma 1-0 Tre Penne
%d bloggers like this: