2020 Copa Libertadores

Nation Key: Argentina (ARG), Bolivia (BOL), Brazil (BRA), Chile (CHI), Colombia (COL), Ecuador (ECU), Paraguay (PAR), Peru (PER), Uruguay (URU), Venezuela (VEN)

Group Stage (Each team plays 6 games; Top two teams from each group advance to Round of 16, 3rd-placed teams transfer to Copa Sudamericana)

Group A

  • Flamengo (BRA)- 5 GP, 12 Pts (A)
  • Independiente del Valle (ECU)- 5 GP, 9 Pts
  • Junior (COL)- 5 GP, 6 Pts
  • Barcelona (ECU)- 5 GP, 3 Pts (E)

Group B

  • Palmeiras (BRA)- 5 GP, 13 Pts (A)
  • Guarani (PAR)- 5 GP, 7 Pts (A)
  • Bolivar (BOL)- 5 GP, 4 Pts (E)
  • Tigre (ARG)- 5 GP, 1 Pt (E)

Group C

  • Athletico Paranaense (BRA)- 5 GP, 10 Pts (A)
  • Jorge Wilstermann (BOL)- 5 GP, 7 Pts
  • Colo-Colo (CHI)- 5 GP, 6 Pts
  • Penarol (URU)- 5 GP, 6 Pts

Group D

  • LDU Quito (ECU)- 5 GP, 12 Pts (A)
  • River Plate (ARG)- 5 GP, 10 Pts (A)
  • Sao Paulo (BRA)- 5 GP, 4 Pts (E)
  • Binacional (PER)- 5 GP, 3 Pts (E)

Group E

  • Gremio (BRA)- 5 GP, 10 Pts (A)
  • Internacional (BRA)- 5 GP, 8 Pts
  • America de Cali (COL)- 5 GP, 5 Pts
  • Universidad Catolica (CHI)- 5 GP, 4 Pts (E)

Group F

  • Nacional (URU)- 5 GP, 12 Pts (A)
  • Racing (ARG)- 5 GP, 12 Pts (A)
  • Estudiantes de Merida (VEN)- 5 GP, 4 Pts (E)
  • Alianza Lima (PER)- 5 GP, 1 Pt (E)

Group G

  • Santos (BRA)- 5 GP, 13 Pts (A)
  • Defensa y Justicia (ARG)- 5 GP, 6 Pts
  • Olimpia (PAR)- 5 GP, 5 Pts
  • Delfin (ECU)- 5 GP, 4 Pts

Group H

  • Boca Juniors (ARG)- 5 GP, 11 Pts (A)
  • Caracas (VEN)- 5 GP, 7 Pts
  • Libertad (PAR)- 5 GP, 7 Pts
  • Independiente Medellin (COL)- 5 GP, 3 Pts (E)

3rd qualifying stage

  • Barcelona (ECU) 5-0 Cerro Porteno (PAR)
  • Guarani (PAR) 3-1 Palestino (CHI)
  • Independiente Medellin (COL) 1(4)-1(2) Atletico Tucuman (ARG); Medellin advances on penalty kicks
  • Internacional (BRA) 1-0 Deportes Tolima (COL)

2nd qualifying stage

  • Cerro Porteno (PAR) 2-1 Universitario (PER)
  • Palestino (CHI) 6-2 Cerro Largo (URU)
  • Independiente Medellin (COL) 4-2 Deportivo Tachira (VEN)
  • Deportes Tolima (COL) 2-0 Macara (ECU)
  • Internacional (BRA) 2-0 Universidad de Chile (CHI)
  • Atletico Tucuman (ARG) 2(6)-2(5) The Strongest (BOL); Tucuman advances on penalty kicks
  • Guarani (PAR) 2-2 Corinthians (BRA); Guarani advances on away goals
  • Barcelona (ECU) 5-2 Sporting Cristal (PER)

1st qualifying stage

  • Guarani (PAR) 5-0 San Jose (BOL)
  • Barcelona (ECU) 5-1 Progreso (URU)
  • Universitario (PER) 2-1 Carabobo (VEN)
%d bloggers like this: